foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Informacje

Zapraszamy szkoły do zwiedzania grupowego naszego Muzeum.

Terminy do ustalenia telefonicznie +48-785-880-082 lub mailowo

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oferta Edukacyjna skierowana jest do przedszkoli, szkół podstawowych, szkół średnich oraz grup zorganizowanych

- Koszt udziału w lekcji muzealnej wynosi od 5 zł do 7 zł od osoby.

- Dla osób zwiedzających muzeum wstęp jest bezpłatny!!! 

 

,,Bitwa Pod Mokrą w świetle kampanii wrześniowej 1939 roku”.

Pod pojęciem „Bitwy pod Mokrą” przeszły do historii zwycięskie walki stoczone 1 września 1939 roku przez Wołyńską Brygadę Kawalerii (WBK) pod dowództwem płk. dypl. Juliana Filipowicza z Niemiecką IV Dywizją Pancerną dowodzoną przez gen. Hansa-Georga Reinhardta. Było to jedno z pierwszych starć II wojny światowej.

Lekcja edukacyjna  poświęcona jest wydarzeniom jakie miały miejsce 01 września 1939 roku na polach Mokrej i ziemi kłobuckiej. Historyk naszego muzeum przedstawi państwu krok po kroku przebieg pierwszej bitwy pancernej kampanii wrześniowej w 1939 roku. Omówione zostanie również wyposażenie i uzbrojenie Wołyńskiej Brygady Kawalerii. Lekcja zawiera również projekcję filmu dokumentalnego Bogusława Wołoszańskiego - ,,Siła polskiej kawalerii”.

Czas trwania:   60 min

Grupy:             (szkoły podstawowe, szkoły średnie oraz grupy zorganizowane)

Cena:               Opłata za udział w lekcji muzealnej wynosi 7 zł od osoby.

 

,,Kultura Przeworska”

Kultura przeworska to kultura archeologiczna epoki żelaza rozwijająca się między III w. p.n.e. a V w. n.e. na terenach obecnej Polski oraz Zakarpacia. Kultura przeworska znana jest głównie z cmentarzysk, na których obowiązywał ciałopalny obrządek pogrzebowy. Spalone szczątki zmarłego trafiały do grobów popielnicowych, gdzie zamknięte w ceramicznym naczyniu otaczane były mobiliami (przedmiotami codziennego użytku. W 1994 roku, po przypadkowym odkryciu przez poszukiwaczy militariów dobrze zachowanych eksponatów kultury przeworskiej, w Mokrej rozpoczęły się badania archeologiczne. Kierował nimi dr Marcin Biborski - archeolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego badania zmieniły spojrzenie na kulturę przeworską.

Podczas spotkania uczestnicy zostaną wprowadzeni w realia starożytnej epoki żelaza. Pracownik muzeum omówi jak żyli i czym zajmowali się na co dzień ludzie związani z kulturą przeworską, opowie o zwyczajach i obrzędach związanych  z pochówkiem zmarłych. Podczas lekcji przedstawiona zostanie również ekspozycja stanowiska  archeologicznego, oraz postać i uzbrojenie wojownika. Lekcja muzealna zawiera również krótki film edukacyjny. Wyjątkowość zajęć w Muzeum polegać będzie na tym, że wykorzystane w nich będą prawdziwe muzealne eksponaty oraz dawne stroje.

Dodatkowo lekcja może zawierać warsztaty plastyczne na których uczestnicy będą wykonywać pamiątkowe medaliony z gliny!!!

Czas trwania:   40-60 min

Grupy:             Przedszkola, Szkoły Podstawowe, Szkoły Średnie, Grupy Zorganizowane)

Cena:               Opłata za udział w lekcji muzealnej wynosi 5 zł od osoby.

Koszty:            ( opłata za udział w warsztatach plastycznych wynosi 3 zł od osoby)

 

Dla Najmłodszych - Polskie Symbole Narodowe

Lekcja muzealna skierowana jest do najmłodszej grupy wiekowej ( przedszkola, szkoły podstawowe  I-III klasa). W trakcie zajęć zostanie odtworzony film animowany dotyczący polskich symboli narodowych – godła, barw i hymnu. W czasie prelekcji uczestnicy dowiedzą się kiedy współcześnie używamy symboli państwowych i jakie święta są z nimi związane. W drugiej części spotkania odbędą się warsztaty plastyczne, na których dzieci będą musiały wykonać miniaturowe flagi lub kotyliony.

Czas trwania:     60 min

Grupa:                grupy przedszkolne, szkoły podstawowe I-III

Koszt:                 opłata za udział w lekcji muzealnej wynosi 7 zł od osoby