foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Rekonstrukcja bitwy

LUK_6955.jpg

Informacje

W DNIU 20 LISTOPADA ZOSTAŁA UDOSTĘPNIONA WYCIECZKA WIRTUALNA 

ZAPRASZAMY DO WIRTUALNEGO SPACERU PO NAJCIEKAWSZYCH MIEJSCACH W MOKREJ                                                                               

ZDJĘCIA EKSPONATÓW KULTURY PRZEWORSKIEJ W NAJNOWSZEJ TECHNICE 3D.                    

Kultura Przeworska

kult_przeworska_03.jpg

Godziny otwarcia

Dzień

od
do
Poniedziałek -- --
Wtorek 8.00 16.00
Środa 9.00 17.00
Czwartek 9.00 17.00
Piątek 8.00 16.00

Sobota

tel.785-880-082

10.00

 

 

14.00

 

 

 

Niedziela

--

--

 

tel. 785-880-082

Dla pracowników Muzeum w Mokrej oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Miedźnie praca nad przygotowaniem takich wydarzeń to zaszczyt. Będąc winni pamięć i cześć Bohaterom wojny obronnej Polski, jak co roku nasze instytucje kultury włączają się w obchody rocznicy Bitwy pod Mokrą, czyli tej, która na bitewnej mapie września '39 zapisała się jako bardzo ważna strategicznie i przeprowadzona przez Generała Filipowicza z największym wojskowym kunsztem. To także bitwa bliska nam, ponieważ działa się tutaj: na terenie naszej Gminy. Cieszymy się, że muzealne mury po raz kolejny odwiedził Pan Kazimierz Skrzesiński, który z ogromnym znawstwem i zaraźliwą pasją opowiedział o Bitwie pod Mokrą, rzucając na to wydarzenie nowe światło i prezentując jego kolejne - niekoniecznie wszystkim znane - aspekty militarno-taktyczne. Wszystko działo się przy okazji promocji książki Szanownego Gościa: "Wołyńska Brygada Kawalerii". Budujący jest także widok bardzo młodych ludzi, którzy co roku zasilają grono odbiorców tego typu prelekcji. To dla nas jasny sygnał: Muzeum w Mokrej buduje przyszłość w oparciu o kształcenie na temat jakże ważnej przeszłości.
https://wolynskabrygadakaw.wixsite.com/brygada/kontakt
 
85. rocznica Bitwy pod Mokrą. Hołd dla bohaterów kampanii wrześniowej 1 września w Mokrej odbyły się główne uroczystości związane z 85. rocznicą Bitwy pod Mokrą, jednej z pierwszych i najbardziej znaczących bitew kampanii wrześniowej 1939 roku. Jest ona symbolem zwycięstwa polskich sił nad przeważającym wrogiem. Wołyńska Brygada Kawalerii, dowodzona przez płk. Juliana Filipowicza, przez cały dzień skutecznie odpierała ataki niemieckich czołgów, wspieranych przez lotnictwo. Zmagania te, mimo ogromnych strat – około 500 żołnierzy, pięć dział i kilkaset koni – zatrzymały marsz nazistowskich wojsk na Warszawę i zmusiły wroga do odwrotu, pozostawiając na polu bitwy około stu unieruchomionych czołgów i kilkuset zabitych żołnierzy z 4. Dywizji Pancernej Wehrmachtu. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Wojska Polskiego, Policji, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, a także delegacje organizacji kombatanckich, stowarzyszeń historycznych, harcerzy oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Gościem honorowym był płk. Zbigniew Zieliński, świadek bitwy oraz Honorowy Obywatel Gminy Miedźno. Ceremoniał obchodów, zgodnie z tradycją, rozpoczął się przeglądem Kompanii Honorowej i odebraniem meldunku od Dowódcy Kompanii. Następnie miały miejsce Salwa Honorowa i Apel Poległych, po których odbyły się przemówienia okolicznościowe. Kulminacyjnym momentem było złożenie wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Bitwy pod Mokrą – naszym symbolem heroicznej obrony Ojczyzny w 1939 roku. Bitwa pod Mokrą, mimo że nie przyniosła ostatecznego zwycięstwa, na zawsze zapisała się złotymi zgłoskami w historii polskiej kawalerii i wojny obronnej, dzięki odwadze i poświęceniu żołnierzy Wołyńskiej Brygady Kawalerii. Uroczystości upamiętniające te wydarzenia są co roku ważnym momentem refleksji i wyrazem wdzięczności dla bohaterów, którzy walczyli o wolność Polski. Obchody 85. rocznicy Bitwy pod Mokrą stanowiły nie tylko okazję do uczczenia pamięci poległych, ale także do przypomnienia o znaczeniu tych wydarzeń dla naszej historii. Lokalne i państwowe delegacje, obecność Wojska Polskiego i strażaków, a także honorowy udział płk. Zielińskiego sprawiły, że była to uroczystość, która łączyła pokolenia w hołdzie dla tych, którzy poświęcili swoje życie w obronie Ojczyzny.
fot. Łukasz Kasztelan
Historia Polski to przede wszystkim ponad tysiącletnia opowieść o tych, którzy przelewali krew, żeby nasz kraj był suwerenny mimo bardzo trudnego położenia geopolitycznego. Jednym z najważniejszych i jednocześnie najbardzej tragicznych wydarzeń w całej historii naszego kraju jest podjęcie nierównej walki o jego być albo nie być 1 września 1939. Będąc winni pamięć Bohaterom tamtego czasu, zapraszamy na coroczne obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Program trzech wyjątkowych dni (30.08-01.09) znajdą Państwo na plakacie promującym obfitujące w wydarzenia obchody 85 rocznicy Bitwy pod Mokrą. W szczególny sposób zapraszamy na 30 sierpnia na godz. 17.00 kiedy to odbędzie się promocja książki Kazimierza Skrzesińskiego traktującej o Wołyńskiej Brygadzie Kawalerii, czyli o ludziach, którzy na naszej ziemi stanęli do boju po to, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju

Zapisy : https://tiny.pl/djgs1

 

 

Teraz

Odwiedza nas 142 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
392382
Dziś: 4 Październik 2024    |    Imieniny: Rozalia, Franciszek, Konrad

Miniony czas

Pogoda na zwiedzanie