foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Rekonstrukcja bitwy

LUK_7329.jpg

Informacje

Zapraszamy szkoły do zwiedzania grupowego naszego Muzeum.

Terminy do ustalenia telefonicznie +48-785-880-082 lub mailowo

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Kultura Przeworska

kult_przeworska_04.jpg

Godziny otwarcia

Dzień od
do
Poniedziałek -- --
Wtorek 9.00 17.00
Środa 9.00 17.00
Czwartek 9.00 17.00
Piątek 9.00 17.00
Sobota 9.00 14.00
Niedziela -- --

 

        tel. 785-880-082

 

83 ROCZNICA  BITWY POD MOKRĄ JUŻ ZA NAMI!!!

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA KRÓTKIEJ FOTORELACJI!!!

 

 

Bitwa pod Mokrą

Każdego roku Gmina Miedźno oddaje hołd żołnierzom Wołyńskiej Brygady Kawalerii, którzy pod dowództwem generała Juliana Filipowicza 1 września 1939 roku na polach wsi Mokra stoczyli zwycięską walkę ze znacznie liczniejszymi wojskami niemieckimi z 4. Dywizji Pancernej. To jedno z najważniejszych starć polskiej kawalerii pierwszych dni II wojny światowej spowodowało, że w całodziennych walkach zniszczonych zostało kilkadziesiąt pojazdów wroga, a bohaterstwo walczących znacząco spowolniło marsz Wehrmachtu na Warszawę. Postawa polskich żołnierzy okupiona została jednak ogromną ofiarą. Zginęło i zostało rannych około pięciuset. Spoczywają na naszych cmentarzach, wśród naszych bliskich.

Tegoroczne obchody 83. rocznicy Bitwy pod Mokrą rozpoczną się wieczorem 31 sierpnia. W intencji Poległych w obronie Ojczyzny zostanie odprawiona msza święta przy mogile Wołyńskiej Brygady Kawalerii na cmentarzu w Wapienniku. Początek o godz. 19:00.

1 września uroczystości przeniosą się do Mokrej. Tam pod Pomnikiem Bohaterów Bitwy pod Mokrą o godz. 13:00 wydarzenie otworzy Przegląd Kompanii Honorowej i odebranie meldunku od Dowódcy Kompanii Honorowej. Zaproszeni goście wygłoszą okolicznościowe przemówienia, a przybyłe delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem. Odczytany zostanie również Apel Poległych, a pamięć o żołnierzach uczci Salwa Honorowa.

4 września zapraszamy natomiast na 4. Bieg Pamięci Bitwy pod Mokrą. Od godz. 10:00 obok Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mokrej rozpoczną się zmagania sportowców i dzieci, którzy poprzez swoje uczestnictwo oddadzą hołd Wołyńskiej Brygadzie Kawalerii. Bieg główny odbędzie się na dystansie 10 kilometrów, natomiast najmłodsi pobiegną na 200, 400 i 800 metrów.

 

             NOC MUZEÓW 2022      

 

Współpraca z Instytutem Pamięci Narodowej przy organizacji Nocy Muzeów w Mokrej to już tradycja. Stoisko z publikacjami IPN-u, filmy edukacyjne oraz wartościowe prelekcje to tylko część imprezy, która rozpoczęła się już o 16.00. Pozostałe atrakcje czekały na placu...

 

 

 

 

 

                                                         

ZAPRASZAMY SZKOŁY ORAZ GRUPY ZORGANIZOWANE NA

WARSZTATY I LEKCJE MUZEALNE!!!!!

Więcej informacji w zakładce oferta edukacyjna

www.mokra-muzeum.pl/oferta-edukacyjna

Oferta Edukacyjna skierowana jest do przedszkoli, szkół podstawowych, szkół średnich oraz grup zorganizowanyc

- Koszt udziału w lekcji muzealnej wynosi  10 zł od osoby.

- Dla osób zwiedzających muzeum wstęp jest bezpłatny!!! 

 

31 sierpnia w Muzeum w Mokrej okazał się szczególnym dniem upamiętnienia tego, co 82 lata temu działo się na naszej ziemi. Wystawa "7 Pułk Ułanów Lubelskich w obiektywie" to kolejne już nawiązanie do osoby Generała Juliana Filipowicza, który dowodził polskimi siłami w Bitwie pod Mokrą. Popołudniowe otwarcie wystawy zostało wzbogacone o prelekcje wygłoszone przez Panów: Kazimierza Skrzesińskiego i Mariusza Grzyba. Wśród zaproszonych gości na sali byli m.in. członkowie rodziny ś.p. Gen. Juliana Filipowicza oraz Wójt Gminy Miedźno - Pan Piotr Derejczyk. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Pani Katarzyny Szymczyńskiej, która odpowiadała za wywołanie fotografii z kilkudziesięcioletnich negatywów.

 

 

  Muzeum Kultury Przeworskiej i Izba Pamięci Bitwy Pod Mokrą zaprasza na otwarcie 

 wystawy pt. ,, 7 Pułk Ułanów Lubelskich w obiektywie" oraz prelekcję na temat:

  - ,,7 Dywizja Piechoty w Kampanii Wrześniowej 1939 r." -

       ( Historyk Muzeum Częstochowskiego- Mariusz Grzyb )

  - ,,Szlak bojowy Wołyńskiej Brygady Kawalerii".

     ( Autor książki ,, Wołyńska Brygada Kawalerii- Żelazna Brygada " -Kazimierz Skrzesiński )

 

Każdego roku w naszym kraju przełom sierpnia i września poświęcony jest obchodom wybuchu najtragiczniejszego w dziejach ludzkości konfliktu - II wojny światowej.
Wspomnienie tych, którzy polegli na wielu frontach, bohatersko walczyli z niemieckim oraz rosyjskim najeźdźcą jest naszym dziejowym i pokoleniowym obowiązkiem.
W Gminie Miedźno spotykamy się tradycyjnie pod Pomnikiem Bohaterów Bitwy pod Mokrą oddając cześć i honor żołnierzom Wołyńskiej Brygady Kawalerii. Oddział ten, jako jeden z nielicznych podczas wojny obronnej 1939 roku, odniósł zwycięstwo nad pancernymi siłami niemieckimi na polach miejscowości Mokra.

 

  22 czerwca w Muzeum w Mokrej spotkali się pasjonaci historii. Podczas konferencji podsumowującej projekt "Niezwykłe losy Gen. Juliana Filipowicza" dyskutowano m.in o strategii dowodzenia Generała Wołyńską Brygadą Kawalerii podczas Bitwy pod Mokrą. Symbolicznego odsłonięcia wystawy plenerowej dokonali: główny prelegent pan Kazimierz Skrzesiński i Kierownik biura LGD "Razem na Wyżyny" pani Edyta Bauć. Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum a wkrótce zaprezentujemy reportaż z wydarzenia.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W SPOTKANIU DYSKUSYJNYM

Znaczenie Gen. Juliana Filipowicza dla naszego regionu-

- ,,Wołyńska Brygada Kawalerii w układzie obronnym Armii Polskiej     w 1939 r."  - ( Historyk Muzeum Częstochowskiego- Mariusz Grzyb )

,,Gen. Julian Filipowicz oraz jego strategia dowodzenia Wołyńską Brygadą Kawalerii w Bitwie pod Mokrą".  -  ( Autor książki ,, Wołyńska Brygada Kawalerii- Żelazna Brygada " -Kazimierz Skrzesiński )

Prosimy o wcześniejsze potwierdzenie!!!

Ilość miejsc ograniczona!!!

 


Rozpoczynamy realizację projektu pt: "Niezwykłe losy gen. Juliana Filipowicza", na realizację którego uzyskaliśmy dofinansowanie! Zapraszamy wszystkich pasjonatów historii - zwłaszcza tej, która działa się tak blisko nas, do śledzenia zapowiedzi wydarzeń opatrzonych projektowymi logo. W nadchodzących miesiącach czekać będą wystawy, spotkania, konferencje - zapraszamy już dziś!

   W zeszły weekend odwiedzili nas miłośnicy Fiata Multipla!!!

           Dziękujemy za pamięci i zapraszamy ponownie!!!

 

 

 

 


 

 

 

   

  

 

 

 

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę Bitwy pod Mokrą. Z tej okazji Patronat Narodowy nad uroczystością objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

zobacz

1 września br. pod Pomnikiem Bohaterów Bitwy pod Mokrą, poza corocznymi uroczystościami, odbędzie się przysięga żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W tym historycznym miejscu, blisko 100 żołnierzy wypowie słowa przysięgi wojskowej i tym samym złoży zobowiązanie wobec Ojczyzny.

Tegoroczne obchody rozpocznie „Bieg Pamięci Bitwy pod Mokrą”, którego 10 km trasa prowadzić będzie drogami Mokrej - na terenach, gdzie bohaterskie walki toczyli żołnierze Wojska Polskiego.

O godzinie 15:00 rozpocznie się część artystyczna obchodów, w trakcie której będzie można zobaczyć: inscenizację Bitwy w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych, pokazy sprzętu i wyszkolenia jednostek, m.in. 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, Placówki Straży Granicznej Katowice-Pyrzowice, Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej z Częstochowy oraz innych jednostek. Odbędzie się także pokaz samochodów zabytkowych i militarnych,  pokaz konnego wyszkolenia kawaleryjskiego, pokaz musztry paradnej wraz z władaniem szablą i lancą. Dostępne będą również stoiska z publikacjami i grami edukacyjnymi  dla najmłodszych wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej.

Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych uczestników, którzy będą mogli sprawdzić swoje siły na poligonie wojskowym dla dzieci, bezpłatnie przejechać się na kawaleryjskich wierzchowcach w ramach akcji: „z ułańską fantazją” czy „w ułańskim siodle” lub wziąć udział w Biegu na 500 m. Wszyscy uczestnicy będą mieli możliwość odbycia przejażdżki zabytkowymi samochodami. Całość wydarzenia umili koncert zespołu patriotyczno-historycznego „FORTECA”.

Partnerzy:        

 

 

Piknik Militarny w Mokrej 18.05.1939 r.

 

 

   

     

       

       Więcej zdjęć w zakładce Galeria!!!! oraz na Facebooku  https://www.facebook.com/mokra.muzeum/


Tegoroczna Noc Muzeów w Mokrej zainauguruje obchody 80 Rocznicy Bitwy pod Mokrą. Zapraszamy na Piknik Militarny a na nim: pokazy kawaleryjskie, wystawy militariów, wystawa pojazdów militarnych ( w tym czołg T-54 ) spotkanie z grupami rekonstrukcyjnymi, zawody strzeleckie dla dzieci, strzelnica, stoisko z grami i książkami wydawnictwa IPN, wieczorna projekcja filmów IPN. Ponadto wieczorne granie oraz ognisko. Zapraszamy do Mokrej.

                                                                           Zaczynamy o godz. 17.00!!!   Wstęp Wolny!!! 

                     Partnerzy:

                     Instytut Pamięci Narodowej- Delegatura w Opolu 

                     Automobilklub Częstochowski 

                     Jednostka Strzelecka Warszyc

                     Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa

                     Stowarzyszenie Pamięci 19 Pułku Ułanów Wołyńskich w Opolu 

                     Stowarzyszenie Sympatyków Pojazdów Militarnych "ROTA" Radomsko

 

                                    

                                                         Zapraszamy na warsztaty szkoły oraz grupy zorganizowane!!!

                                                         Więcej informacji nawww.mokra-muzeum.pl/oferta-edukacyjna

                                                                 Więcej informacji pod nr tel. 696-158-546

 

                                                              Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych 03 Marca 2019 - Kłobuck

  Jak co roku nasze Muzeum bierze udział w wydarzeniu jakim jest ,, Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" - Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na        wystawę która dostępna będzie dla zwiedzających na mecie biegu!!!  ( Zespół Szkół nr 3 w Kłobucku ul. Ks. Ignacego Skorupki 46 )  Zapraszamy od godz. 12.00 - 03 marca - Niedziela 2019 r. !!!

 

 

 

 

           

               Wystawa pt. ,, Zbrodnia Katyńska " dostępna dla zwiedzających będzie do 28 Lutego 2019 r. !!!!!

 

Wystawa pt. ,,Zbrodnia Katyńska "
dla zwiedzających dostępna będzie do końca stycznia 2019 r.

Zbrodnia Katyńska to rozstrzelanie około 22 tysięcy polskich obywateli dokonane wiosną 1940 r. na polecenie najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich (ZSRS). Nazwa Zbrodni pochodzi od miejscowości Katyń koło Smoleńska, gdzie odnaleziono pierwsze groby zamordowanych. Ofiarą zbrodni padli chronieni prawem międzynarodowym jeńcy wojenni, wzięci do niewoli po agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku. oraz osoby cywilne aresztowane przez NKWD. Ten bezprzykładny akt ludobójstwa stanowił nie tylko okrutny cios w kręgosłup i mózg polskiej armii, ale także był elementem planowej akcji eksterminacyjnej, skierowanej przeciwko elicie narodu. Najliczniejszą grupę ofiar stanowiła polska inteligencja – profesorowie, prawnicy, lekarze, nauczyciele, twórcy, urzędnicy i wielu innych. Ogromu strat duchowych, jakie w ten sposób poniesiono, nie da się ani oszacować, ani wyrównać. Zbrodnia Katyńska to jednocześnie zbrodnia ludobójstwa (bo wymordowano członków określonej grupy narodowej), zbrodnia wojenna (bo jej ofiarą padli jeńcy wojenni) i zbrodnia przeciwko ludzkości (bo cywilnych więźniów zamordowano z przyczyn politycznych – w oparciu o bezpodstawne oskarżenia).

Wystawa dostępna będzie do 31 Stycznia 2019 r.

Wystawa zorganizowany przy współpracy: Instytutu Pamięci Narodowej- Delegatura w Opolu

                                                                         

                                                                             

W dniu 13.09.2018 r. z honorami godnymi generała na otwockim cmentarzu spoczął gen. Julian Pobóg Filipowicz. Oficjalnego pogrzebu Generał doczekał dokładnie w 123 rocznicę swoich urodzin, a 73 lata po pierwszym konspiracyjnym, pod tajnym nazwiskiem, skromnym pogrzebie . W tym historycznym wydarzeniu wzięła udział delegacja naszej Gminy, z którą to również związane są losy Generała. Pod przewodnictwem Wójta, przy honorowym udziale płk Zbigniewa Zielińskiego, Gminę Miedźno reprezentowali m.in przewodniczący Rady Gminy, Radni, przedstawiciele GOK i Muzeum w Mokrej, uczniowie szkoły im WBK w Miedźnie z pocztem sztandarowym. Niezwykle wzruszającą okolicznością była możliwość spotkania z najbliższą rodziną gen. Filipowicza. A o niezwykłych losach Generała dowiedzieć się można oczywiście odwiedzając Muzeum w Mokrej.

 

 

 

 

 

Zakończyły się obchody 79 Rocznicy Bitwy pod Mokrą. Jak co roku, dzięki zaangażowaniu naszego Samorządu i Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca przebiegały one zgodnie z wojskowym ceremoniałem. Nie zabrakło elementów tradycyjnych: polowej Mszy Św odprawionej przez kapelana JWK Ks ppłk Roberta Krzysztofiaka, podniosłego Apelu poległych odczytanego przez kpt Artura Koralewicza, salwy, składania wieńców i wystąpień przedstawicieli władz. Pojawił sięteż element nietypowy - odsłonięcie muralu przy Muzeum. Miłym dla GOK akcentem było wyróżnienie naszych kolegów zajmujących się Muzeum wręczone Piotrowi i Emilowi przez płk Ryszarda Najczuka! To nasza wspólna radość!

 

 

 

 


Za nami kolejna Noc Muzeów w Mokrej. Pomimo trudnego pogodowego tygodnia aura okazała się łaskawa i udało się zrealizować wszystkie plany! Po długich przygotowaniach do Mokrej zawitały oryginalne eksponaty cmentarzyska przeworskiego, które od 1994 r jest przedmiotem badań archeologów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Cmentarzysko w Mokrej jest unikatowe z wielu powodów. Odkryto tam eksponaty niespotykane nigdzie w Europie. Wśród nich m.in miecz rzymski tylko tu zachowany w całości (a nie połamany zgodnie z obrzędem pochówku wojowników) unikatowy grób akuszerki (?) czy też nierozwikłana zagadka odwróconej popielnicy. O tych wszystkich niezwykłościach cmentarzyska w Mokrej tylko 19 maja można było usłyszeć od samego kierownika badań dr hab Marcina Biborskiego. I tylko 19 maja można było zobaczyć niezwykły eksponat - kości do gry. Towarzyszącą inauguracji wystawy był piknik archeologiczny. Podczas utrzymanej w starożytnym klimacie imprezy można było posmakować germańskiej kuchni, postrzelać z łuku, pojeździć konno, wyplatać wiklinowe kosze a także zwiedzić starożytną kuźnię. Nie lada atrakcją okazały się pokazy walk oraz koncert "Dziewanny". Dziękujemy wszystkim, którzy spędzili z nami wyjątkowe sobotnie popołudnie! Wystawę w Muzeum w Mokrej można odwiedzać do 28 listopada br.

 

 

                              

Zbliża się 25 rocznica rozpoczęcia wykopalisk archeologicznych w Mokrej! Z tej okazji zapraszamy na wyjątkową Noc Muzeów. Na wystawie czasowej, która zostanie otwarta 19 maja zagoszczą oryginalne eksponaty z cmentarzyska w Mokrej. Szczególnym gościem będzie kierownik wykopalisk Dr hab. Marcin Biborski z UJ. Zapraszamy również na imprezę towarzyszącą - piknik archeologiczny. 19 maja 2018 trzeba być w Mokrej!!!!!!

W programie:

- Uroczyste otwarcie wystawy ,, Cmentarzysko w Mokrej jego skarby" 

- Wykład poświęcony badaniom archeologicznym w Mokrej  ( poprowadzi Dr hab. Marcin Biborski - kierownik wykopalisk w Mokrej w latach 1994-2004 )

- Pokaz słowiańskie grupy rekonstrukcyjnej ,,Tir Hird"

- Pokaz kowalstwa starożytnego

- Warsztaty jubilerstwa starożytnego dla najmłodszych

- Projekt muzyczny fantasy/folk ,, Dziewanna" 

- Prezentacja gier i puzzli edukacyjnych IPN-u ( Gry i puzzle udostępnione będą przez Instytut Pamięci Narodowej - Delegatura w Opolu )

- Warsztaty plastyczne dla dzieci

- Przejażdżki konne

- Ognisko 

- Gastronomia                                                                                                                         Wstęp wolny !!!              zaczynamy o 17.00

 

   Partnerzy:

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie – Instytut Archeologii

- Instytut Pamięci Narodowej – Delegatura w Opolu

                                Muzeum Kultury Przeworskiej i Izba Pamięci Bitwy Pod Mokra oraz

                                                  Grupa Historyczna Wołyńskiej Brygady Kawalerii

                                  zapraszają na wystawę eksponatów z okresu II Wojny Światowej !!!

         Wystawa odbędzie się 04.03.2018 r. ( niedziela ) w Kłobucku na mecie biegu ,, Tropem Wilczym"

         Miejsce:    Zespół Szkół nr 3 w Kłobucku,  (siedziba: Kłobuck 42-100,  ul. Ks. I. Skorupki 46) 

         Godzina:  10.00-14.00                                      ZAPRASZAMY!!!!!

Ruszyły zapisy na Bieg Tropem Wilczym w Kłobucku, który w tym roku odbędzie się 4 marca. Organizatorem ogólnopolskim imprezy jest Fundacja Wolność i Demokracja, a jego lokalnymi przedstawicielami Kłobuckie Stowarzyszenie Sportowe NGB Kłobuck (siedziba 42-100 Kłobuck, ul. 11-go Listopada 9/18) oraz Zespół Szkół nr 3 w Kłobucku, (siedziba: Kłobuck 42-100,  ul. Ks. I. Skorupki 46) oraz współorganizatorzy: Starostwo Powiatowe w Kłobucku, Urząd Miejski w Kłobucku, Muzeum w Mokrej i Grupa Historyczna Wołyńskiej Brygady Kawalerii, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Kłobuck.

Biuro zawodów będzie otwarte od godziny 10-ej, start godzina 12 - ul.Rynek, meta na boisku szkolnym przy Zespole Szkół Nr 3 (tzw. Skorupka).

 

Trasa biegu: mapa

Regulamin biegu: https://docs.google.com/document/d/1Z51vBEINrhJhgLinsXNTJ4yvfa8mcg4o-DUFh8T_JxM/edit

Zapisy: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe7lg41sO11QXU-PKDe08uOJ3NPc_KdNfuZTWAn2kc69lzAww/viewform

 

Zapraszamy lista miejsc ograniczona !!!

          Muzeum Kultury Przeworskiej I Izba Pamięci Bitwy Pod Mokrą

zaprasza na wystawę: ,,Kaźń Profesorów Lwowskich - Wzgórza Wuleckie 1941"

Wystawa przedstawia w nowatorskiej formie zapis wydarzeń sprzed 77 lat. 4 lipca 1941 r., Niemcy rozstrzelali na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie 22 profesorów lwowskich uczelni, członków ich rodzin oraz osoby, które przebywały z nimi w chwili aresztowania. Wśród 40 ofiar tej zbrodni był m.in. Tadeusz Boy-Żeleński.

W listopadzie 1939 roku Niemcy aresztowali 183 polskich profesorów wyższych uczelni i uwięzili ich w obozach koncentracyjnych. Przedstawiciele inteligencji znaleźli się wśród pierwszych ofiar obu okupantów – niemieckiego i sowieckiego. Wielu z nich zmarło. Jednak dzięki interwencji m.in. europejskich dworów znaczna część wróciła po wielomiesięcznym uwięzieniu do domów.

Hans Frank, ówczesny namiestnik Hitlera w okupowanej Polsce, zirytowany koniecznością ich zwolnienia, postanowił nie popełniać w przyszłości tego „błędu” i kolejnych profesorów nie aresztować, lecz natychmiast mordować. Odbyło się to we Lwowie. Okupantom wydawało się, że o tej zbrodni świat się nie dowie. Prawdy jednak nie da się ukryć. Dowiedzieliśmy się o niej m.in. dzięki prof. Karolinie Lanckorońskiej, której oprawcy opowiedzieli o tym w przekonaniu, że wkrótce i ona zostanie zamordowana. Dzisiaj na miejscu zbrodni stoi pomnik w formie dekalogu i przypomina w szczególności piąte przykazanie „Nie zabijaj”! 

Ekspozycja została przygotowana w 70. rocznicę mordu polskich profesorów we Lwowie. Jest efektem współpracy Oddziału IPN we Wrocławiu oraz Politechniki Wrocławskiej. Wystawa składa się z 31 plansz. Poszczególne moduły poświęcone są: miejscu Lwowa na przedwojennej mapie Polski, działaniom okupantów zamierzającym do likwidacji polskich elit, pokazują przejawy kultywowania pamięci. Najważniejsza część ekspozycji to plansze ze zdjęciami i biogramami zamordowanych profesorów.

               Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających  od 02 stycznia do 23 lutego 2018 r.

 

 

Wystawa została zorganizowana przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej- Delegatura Opole

 

 

 

 

                                                    Zapraszamy na wystawę zabytkowych motocykli!!!

Wystawa przedstawia zabytkowe motocykle: CWS M 111-Sokół 1000, RT M 211-Sokół 600 oraz BMW R12!!!

Polskie motocykle Sokół produkowane w latach 1934-1939 w Państwowych Zakładach Inżynierii (PZInż) w Warszawie, oraz w latach 1947-1950 w Państwowych Zakładach Samochodowych nr 2 w Warszawie – tylko Sokół 125. Nazwa ta pojawiła się po raz pierwszy dla oznaczenia motocykla turystycznego Sokół 600 RT, następnie w 1936 nazwano tak produkowany już ciężki motocykl CWS M111.

Motocykle Sokół 1000 i 600 były najbardziej znanymi polskimi motocyklami przed wojną, stanowiły etatowe wyposażenie wojska. Tuż przed wojną wprowadzono jeszcze model Sokół 200, wyprodukowany w nielicznej serii. Na fotografiach motocykl Sokół 1000 z zamontowanym ciężkim karabinem maszyn przeciwlotniczym wz. 30, oraz wersja transportowa używana przez kurierów poczty polskiej.

 

 

 

                                                              Muzeum Kultury Przeworskiej i Izba Pamięci Bitwy Pod Mokrą

                                                zaprasza do zwiedzania nowej ekspozycji poświęconej Kulturze Przeworskiej 

                                Od 18 września dla szkół, przedszkoli i grup zorganizowanych dostępna będzie oferta edukacyjna!!!

                                Więcej informacji w zakładce oferta edukacyjna i pod numerem telefonu: 785-880-082 lub 696-158-546

 

    

                                                       OBCHODY 78 ROCZNICY BITWY POD MOKRĄ JUŻ ZA NAMI !!!

                                             WSZYSTKIM OBECNYM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA PRZYBYCIE I PAMIĘĆ !!!

 

    

 

 

 ZAPRASZAMY NA UROCZYSTOŚCI OBCHODÓW 78 ROCZNICY BITWY POD MOKRĄ

1 WRZEŚNIA 2017 r.

           PROGRAM OBCHODÓW :

 

       16.00 Zbiórka uczestników na placu przy Szkole Podstawowej w Mokrej

       16.15 Sformowanie Kolumny i przemarsz pod Pomnik          

       16.30 Msza Polowa pod Pomnikiem

       17.00 Uroczystości Patriotyczne pod Pomnikiem Bohaterów Bitwy pod Mokrą

       18.30 Muzeum : Zapraszamy na projekcję filmu: ,, Ułan z Kłobucka" oraz   

                 wykład pana Andrzeja Brzózki. - Film poświęcony został ułanowi Marcinowi Cielebanowi

                 działonowemu 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich.

 


W OKRESIE LETNIM MUZEUM KULTURY PRZEWORSKIEJ I IZBA PAMIĘCI BITWY POD MOKRĄ 

ZAPRASZA NA WARSZTATY PLASTYCZNE ORAZ CIEKAWE LEKCJE MUZEALNE!!!

Więcej informacji pod numerem telefonu : 785-880-082

 

 


W dniu 19 czerwca 2017 r. gościliśmy żołnierzy z 12 Szczecińskiej  Dywizji Zmechanizowanej. 

Serdecznie dziękujemy za odwiedziny i pamięć!!!


 

MUZEUM KULTURY PRZEWORSKIEJ I IZBA PAMIĘCI BITWY POD MOKRĄ

Zaprasza na wystawę pt. ,, Poczta Podziemna"

Tematyka wystawy obejmuje znaczki, stemple oraz kartki pocztowe, związane z działaniami opozycji demokratycznej przed rokiem 1989, ze szczególnym uwzględnieniem lat 80.

Patrząc dziś na całokształt problematyki podziemnej poczty możemy stwierdzić, że jej funkcjonowanie potwierdzało żywotność społecznego oporu, co najmniej zaś przypominało o jego trwaniu. Nie ma chyba drugiej takiej formy działalności podziemnej, w której skupiałoby się tak szerokie spektrum poglądów społeczeństwa na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości we wszystkich możliwych wymiarach tematycznych. Treści zamieszczane na znaczkach odzwierciedlały emocje społeczne, odnosiły się do bieżących wydarzeń, ośmieszały rządzących, a równocześnie przypominały o ważnych rocznicach i postaciach zasłużonych dla Polski. Prezentowane zbiory stanowią dziś dla nas ważny, chociaż specyficzny i rzadko udostępniany, zapis dokumentujący odmienność zamkniętej już karty w historii naszego kraju.

Wystaw została zorganizowana przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej- Oddział Opole

 

 


 

 

                                                  ODKRYJ Z NAMI TAJEMNICĘ III RZESZY W GÓRACH SOWICH

                           PRZEŻYJ NIEZAPOMNIANĄ PRZYGODĘ I POZNAJ KLUCZ DO PROJEKTU „RIESE"

 

Wycieczka ma charakter ekspedycji. Zwiedzanie w aktywnej formie zawiera elementy surwiwalu. Podczas działań wykorzystamy narzędzia takie jak wykrywacz metalu, gps, krótkofalówki, wiatrówki, mapy z czasów II wojny światowej i inne. Kolejnymi etapami zwiedzania będą np. pole minowe, wojskowy most linowy, strzelnica a także zwiedzanie podziemnego miasta Osówka, będącego elementem kompleksu „Riese".

Wycieczka przeznaczona jest dla wszystkich, którzy chcą w aktywny sposób zgłębiać historię II wojny. 

SZCZEGÓŁY : www.gokmiedzno.pl   tel. 34 317-80-80  

 


Muzeum Kultury Przeworskiej i Izba Pamięci Bitwy pod Mokrą zaprasza na wystawę wyposażenia kawaleryjskiego!!!

( Ekspozycja przedstawia wyposażenie i umundurowanie kawalerii i piechoty z września 1939 roku ) 

 

 

 

 

Noc Muzeów już za nami! Wszystkim obecnym serdecznie dziękujemy za przybycie

i zapraszamy do oglądania fotorelacji z imprezy:    

                       

http://miejska.info.pl/2016/05/15/noc-muzeow-w-mokrej/

 

Czytaj więcej: Aktualności

Teraz

Odwiedza nas 24 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
276400
Dziś: 3 Październik 2022    |    Imieniny: Teresa, Gerard, Bogumił

Miniony czas

Pogoda na zwiedzanie