W dniach 23.12.2017 - 01.01.2018

ZMIANA GODZIN

PRACY MUZEUM!!!

Muzeum Kultury Przeworskiej I Izba Pamięci Bitwy Pod Mokrą

zaprasza na wystawę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu!!!

Rok 2017- 150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie, mąż stanu, współtwórca niepodległej Polski; jeden z przywódców PPS frakcji Rewolucyjnej; współzałożyciel i komendant główny Związku Walki Czynnej; komendant główny Związku Strzeleckiego; dowódca I Brygady Legionów Polskich i inicjator utworzenia Polskiej Organizacji Wojskowej. Po odzyskaniu niepodległości Naczelnik Państwa i Naczelny Wódz, marszałek Polski.     W 1926 r. dokonał zamachu stanu, w wyniku którego przejął władzę w państwie; dwukrotny premier, Generalny Inspektor Sił Zbrojnych i minister spraw wojskowych w latach 1926-1935. Zmarł 12 maja 1935 r. w Belwederze.

Wystawa czynna będzie do 09.12.2017 r.

Wystaw została zorganizowana przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej- Oddział Opole

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI JUŻ ZA NAMI!

WSZYSTKIM OBECNYM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA LICZNE PRZYBYCIE!!!

Zapraszamy na wystawę zabytkowych motocykli!!!

Wystawa przedstawia zabytkowe motocykle: CWS M 111-Sokół 1000, RT M 211-Sokół 600 oraz BMW R12!!!

Polskie motocykle Sokół produkowane w latach 1934-1939 w Państwowych Zakładach Inżynierii (PZInż) w Warszawie, oraz w latach 1947-1950 w Państwowych Zakładach Samochodowych nr 2 w Warszawie – tylko Sokół 125. Nazwa ta pojawiła się po raz pierwszy dla oznaczenia motocykla turystycznego Sokół 600 RT, następnie w 1936 nazwano tak produkowany już ciężki motocykl CWS M111.

Motocykle Sokół 1000 i 600 były najbardziej znanymi polskimi motocyklami przed wojną, stanowiły etatowe wyposażenie wojska. Tuż przed wojną wprowadzono jeszcze model Sokół 200, wyprodukowany w nielicznej serii. Na fotografiach motocykl Sokół 1000 z zamontowanym ciężkim karabinem maszyn przeciwlotniczym wz. 30, oraz wersja transportowa używana przez kurierów poczty polskiej.

Muzeum Kultury Przeworskiej i Izba Pamięci Bitwy Pod Mokrą

zaprasza do zwiedzania nowej ekspozycji poświęconej Kulturze Przeworskiej

Od 18 września dla szkół, przedszkoli i grup zorganizowanych dostępna będzie oferta edukacyjna!!!

Więcej informacji w zakładce oferta edukacyjna i pod numerem telefonu: 785-880-082 lub 696-158-546

OBCHODY 78 ROCZNICY BITWY POD MOKRĄ JUŻ ZA NAMI !!!

WSZYSTKIM OBECNYM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA PRZYBYCIE I PAMIĘĆ !!!

ZAPRASZAMY NA UROCZYSTOŚCI OBCHODÓW 78 ROCZNICY BITWY POD MOKRĄ

1 WRZEŚNIA 2017 r.

PROGRAM OBCHODÓW :

16.00 Zbiórka uczestników na placu przy Szkole Podstawowej w Mokrej

16.15 Sformowanie Kolumny i przemarsz pod Pomnik

16.30 Msza Polowa pod Pomnikiem

17.00 Uroczystości Patriotyczne pod Pomnikiem Bohaterów Bitwy pod Mokrą

18.30 Muzeum : Zapraszamy na projekcję filmu: ,, Ułan z Kłobucka" oraz

wykład pana Andrzeja Brzózki. - Film poświęcony został ułanowi Marcinowi Cielebanowi

działonowemu 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich.

W OKRESIE LETNIM MUZEUM KULTURY PRZEWORSKIEJ I IZBA PAMIĘCI BITWY POD MOKRĄ

ZAPRASZA NA WARSZTATY PLASTYCZNE ORAZ CIEKAWE LEKCJE MUZEALNE!!!

Więcej informacji pod numerem telefonu : 785-880-082

W dniu 19 czerwca 2017 r. gościliśmy żołnierzy z 12 Szczecińskiej  Dywizji Zmechanizowanej.

Serdecznie dziękujemy za odwiedziny i pamięć!!!

MUZEUM KULTURY PRZEWORSKIEJ I IZBA PAMIĘCI BITWY POD MOKRĄ

Zaprasza na wystawę pt. ,, Poczta Podziemna"

Tematyka wystawy obejmuje znaczki, stemple oraz kartki pocztowe, związane z działaniami opozycji demokratycznej przed rokiem 1989, ze szczególnym uwzględnieniem lat 80.

Patrząc dziś na całokształt problematyki podziemnej poczty możemy stwierdzić, że jej funkcjonowanie potwierdzało żywotność społecznego oporu, co najmniej zaś przypominało o jego trwaniu. Nie ma chyba drugiej takiej formy działalności podziemnej, w której skupiałoby się tak szerokie spektrum poglądów społeczeństwa na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości we wszystkich możliwych wymiarach tematycznych. Treści zamieszczane na znaczkach odzwierciedlały emocje społeczne, odnosiły się do bieżących wydarzeń, ośmieszały rządzących, a równocześnie przypominały o ważnych rocznicach i postaciach zasłużonych dla Polski. Prezentowane zbiory stanowią dziś dla nas ważny, chociaż specyficzny i rzadko udostępniany, zapis dokumentujący odmienność zamkniętej już karty w historii naszego kraju.

Wystaw została zorganizowana przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej- Oddział Opole

ODKRYJ Z NAMI TAJEMNICĘ III RZESZY W GÓRACH SOWICH

PRZEŻYJ NIEZAPOMNIANĄ PRZYGODĘ I POZNAJ KLUCZ DO PROJEKTU „RIESE"

Wycieczka ma charakter ekspedycji. Zwiedzanie w aktywnej formie zawiera elementy surwiwalu. Podczas działań wykorzystamy narzędzia takie jak wykrywacz metalu, gps, krótkofalówki, wiatrówki, mapy z czasów II wojny światowej i inne. Kolejnymi etapami zwiedzania będą np. pole minowe, wojskowy most linowy, strzelnica a także zwiedzanie podziemnego miasta Osówka, będącego elementem kompleksu „Riese".

Wycieczka przeznaczona jest dla wszystkich, którzy chcą w aktywny sposób zgłębiać historię II wojny.

SZCZEGÓŁY : www.gokmiedzno.pl   tel. 34 317-80-80

Muzeum Kultury Przeworskiej i Izba Pamięci Bitwy pod Mokrą zaprasza na wystawę wyposażenia kawaleryjskiego!!!

( Ekspozycja przedstawia wyposażenie i umundurowanie kawalerii i piechoty z września 1939 roku )

Noc Muzeów już za nami! Wszystkim obecnym serdecznie dziękujemy za przybycie

i zapraszamy do oglądania fotorelacji z imprezy:

Czytaj więcej: Aktualności

Dziś: 18 Grudzień 2017    |    Imieniny: Laura, Bogusław, Gracjan